top of page

Poniedziałek, 4 maja: Na polu

1. „Wiosenne memory” – gra z wykorzystaniem kart z wypychanki nr 30, 31. Utrwalanie nazw poznanych kwiatów i ptaków.

2. „Rolnik”  – nauka wiersza Z. Dmitrocy połączona z zabawą naśladowczą.

Rolnik rano rusza w pole             (maszerujemy jedno za drugim)
orać pługiem czarną rolę.           (
zatrzymujemy się, kładziemy ręce na ramionach drugiej osoby i maszerujemy w miejscu)
Sieje zboże i buraki,                      (
naśladujemy sianie ziarenek)
z których potem są przysmaki.  (
masujemy się po brzuchach)

3. „Rolnik sam w dolinie” (fragment) – tradycyjna zabawa ruchowa. Dziecko, które jest rolnikiem, tańczy na środku pokoju. Po kolei zaprasza domowników (lub pluszaki) do zabawy w kole, przydzielając im role zgodznie z treścią piosenki (żony, dziecka, niani, pieska, kotka, myszki). Potrzebny będzie też rekwizyt - ser.

4. „Pieczywo”  – słuchanie wiersza B. Szut połączone z rozmową na temat pracy rolnika na podstawie ilustracji. Rodzic podczas czytania wiersza pokazuje ilustracje. (Jeśli to możliwe można pokazać dziecku zboże na polu, zeszłoroczne ziarna a potem mąkę, żeby jej dotknęło i powiedziało, jaki ma kolor).

Skąd na stole smaczny chlebek?
Rolnik sieje ziarno w glebę.
(Gleba to jest ziemia czarna,

w której rośnie zboże z ziarna.)

Kiedy zboże jest dojrzałe,

rolnik kosi je z zapałem,

potem młóci,w swych maszynach

i wywozi plon do młyna.

Młynarz w młynie ziarno miele,

białej mąki robi wiele.

Mąka trafia do piekarza,

który ciasto z niej wytwarza.

Z ciasta robi chleb, rogale...

W piecu piecze je wytrwale.

Jest pieczywo! Ślinka leci,

więc smacznego, dzieci!

5. „Mało nas” – tradycyjna zabawa ruchowa. Dziecko staje na środku pokoju, porusza się w rytm melodii. Śpiewa piosenkę, zapraszając po kolei domowników do zabawy.

6. „Od ziarenka do bochenka” – gra on-line. Ułóż w kolejności obrazki, aby utworzyły historię o tym, skąd bierze się chleb.

Wtorek, 5 maja: Dzień w gospodarstwie

1. „Stary Donald farmę miał”  – zabawa do piosenki połączona z zabawą dźwiękonaśladowczą.

2. „Awantura w Rym, cym cym” – słuchanie wiersza M. Strzałkowskiej połączonez ćwiczeniami dźwiękonaśladowczymi. Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania utworu i udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące jego treści. Rodzic czyta wiersz, a dziecko naśladuje odgłosy wydawane przez wymienione zwierzęta.


Raz wybuchła na podwórku awantura,
bo zginęły pewnej kurze cztery pióra!
Kura gdacze,        (
ko, ko)

kaczka kwacze,   (kwa, kwa)

krowa ryczy,         (mu, mu)
świnia kwiczy,     (
kwi, kwi)

owca beczy,          (be, be)
koza meczy,          (
me, me)

a na płocie, przy chlewiku,
kogut pieje: „Kukuryku!”  (
kukuryku, kukuryku)
Gdy już każdy wrzasków miał powyżej uszu,
ze stodoły wyszło pisklę w pióropuszu.
Odnalazła kura pióra
i umilkła awantura,
a pisklęciu się dostała niezła bura.


Zadajemy dziecku pytania:

  • Dlaczego na podwórku wybuchła awantura?;

  • Ile piór zginęło kurze?;

  • Jakie zwierzęta były na podwórku?;

  • Które zwierzątko miało pióra kury?.

3. „Wiejskie podwórko” – praca plastyczno-techniczna. Konstruowanie makiety przedstawiającej wiejskie podwórko z wykorzystaniem np.: małych pudełek po produktach spożywczych, figurek zwierzątek występujących w gospodarstwie wiejskim. Na dużej kartce papieru technicznego lub tektury konstruujemy wspólnie z pudełek domki dla swoich
zwierząt. Pudełka ozdabiamy według pomysłów dziecka. Można użyć np.: kolorowego papieru do oklejenia. Wspólnie przyklejamy je do makiety. Po zakończeniu prac dziecko bawi się wykonaną makietą i zwierzętami.

4. „Wieś i miasto” - oglądanie filmu edukacyjnego z serii Jedynkowe Przedszkole:

5. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych. Wzmacnianie mięśni grzbietu.

Środa, 6 maja: Ale jaja!

1. „Rodzinka z podwórka” – słuchanie wierszyka D. Augsburg połączone z zabawą ruchową. Rozwijanie umiejętności współpracy, rozwijanie pamięci poprzez naukę wiersza. Przydzielamy domownikom rolę: kury, koguta, kurczaczków. Podczas recytacji wiersza kura maszeruje po pokoju, pokazując swoje piórka. Kurczaczki idą za mamą. Gdy już wszystkie dzieci będą szły za kurą, kogut staje przed kurą i naśladuje dawanie ziarenek. Następnie za kogutem maszerują kura i kurczaki.

Jestem kurka z podwórka
i stroszę piórka.
Jestem damą ze swojego podwórka.
Wszyscy mnie podziwiają,
bo też jestem świetną mamą.
Idą zawsze za mną kurczaczki –
żółciutkie pisklaczki.
A kogucik zwinnie ziarnka wygrzebuje
i kurce je daje.
Bo kogut i kurka to rodzinka z podwórka.

2. „Zagubione jajka” – zabawa dydaktyczna. Dziecko otrzymuje trzy sylwety kur, słomkę oraz kuleczki z papieru, które są jajkami. Rodzic mówi: Kury zgubiły jajka i nie mogą ich znaleźć. Policz, ile jest kur. Przenieś po jednym jajku dla każdej kury. Zadaniem dziecka jest przeniesienie jajek na sylwety kur. Rodzic prosi, aby dziecko policzyło jajka na każdej kurze, następnie pyta: Czy każda kura odnalazła swoje jajko? Zabawę można kontynuować.

3. Karta pracy nr 19 – dziecko przygląda się kurom i wskazuje tę, która zniosła więcej jajek oraz tę, która zniosła mniej jajek. Następnie dorysowuje jajko obok kury, która zniosła ich mniej i koloruje jedną kurę.

4. „Kurczątko” – zabawa ruchowa połączona z nauką wiersza E.M. Minczakiewicz.
Rodzic recytuje wiersz, jednocześnie rysując na kartce.

Kurczątko z jajeczka się urodziło...     (
rodzic rysuje owal jako jajko)
Główkę wychyliło,                                    (
rysuje z boku koło jako głowę)
na dwie nóżki skoczyło.                          (
na dole dorysowuje dwie kreski jako nogi)

Czarne oczko otworzyło,                        (rysuje dużą kropkę w kole)

Dziobek rozchyliło,                                   (rysuje dwie kreski przy kole, wychodzące z jednego miejsca)

Że jest głodne zakwiliło - pi pi pi!

Jeżeli dziecko jest chętne, może narysować kurczątko własnoręcznie na kartce lub w piasku albo w mące. Następnie dziecko siada na dywanie i mówi wierszyk, wykonując następujące czynności:


Kurczątko z jajeczka się urodziło... (przykuca, robi nad głową daszek z rąk)
Główkę wychyliło,                                (
rozchyla ręce i wychyla głowę)
na dwie nóżki skoczyło.                      (
podskakuje)

Czarne oczko otworzyło,                    (mruga oczami)

Dziobek rozchyliło,                               (dostawia dłoń do buzi układając ją w kształt dziobu i otwiera ją)

Że jest głodne zakwiliło - pi pi pi!

5. „Kto mieszka w jajku?” – zabawa dydaktyczna.
Rodzic pokazuje dziecku jaja kury i przepiórki lub ich zdjęcia (poniżej) i zapoznaje je z nazwami jajek: kurze, przepiórcze. Dziecko porównuje jajka, opisuje ich wygląd, rozmiar. Rodzic dzieli wyraz jajo na sylaby. Prosi, by dziecko powiedziało, jaki wyraz usłyszało. Z zaprezentowanych jaj może się wykluć kurczaczek lub mała przepiórka.Następnie wyjaśnia, że przepiórka to ptak przypominający małą kurę. 

6. „Skąd się biorą jajka?”- słuchanie wierszyka autorstwa Joanny Bernat i oglądanie ilustracji Artura Nowickiego.

7. „Dlaczego jajko nie tonie?”- eksperyment. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego wykonujemy eksperyment wspólnie z dzieckiem.

8. „Jak Zosia polubiła swoją maseczkę"- słuchamy bajki czytanej przez mgr Jolantę Banaś w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, która odbywa się w każdą pierwszą środę miesiąca w naszym Przedszkolu.

Czwartek, 7 maja: Traktor

1. „Mój traktor” – puzzle on-line. Składanie obrazka w całość, rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i sprawności manualnej. 

2. Traktor – słuchanie wiersza C.P. Tarkowskiego. Rozumienie pojęcia traktor. Rodzic, czytając wiersz, wyjaśnia dziecku niezrozumiałe słowa. Demonstruje ilustrację do wiersza. Dziecko opisuje wygląd traktora. Rodzic prosi, aby dziecko policzyło koła w traktorze (zwracamy uwagę na to, że nie wszystkie koła są widoczne).

Stoi traktor na podwórzu,
zabłocony, cały w kurzu.
Latem pełni ważną rolę,
bo wyjeżdża często w pole,

ciągnie, orze i bronuje
bardzo ciężko tam pracuje.

3. „Kolorowe koła i kółeczka” – zabawa ruchowa. Rozwijanie motoryki dużej i małej, poczucia rytmu. Rozpoznawanie kolorów: czerwonego, zielonego, niebieskiego, żółtego. 

Wycinamy dla dziecka kółeczka papierowe w kolorze zielonym, czerwonym, niebieskim i żółtym. Kładziemy je na kanapie i odwracamy lub przykrywamy tak, aby kolory były niewidoczne. Następnie przymocowujemy do stołu szary papier (może być biały - kilka kartek A4 sklejonych ze sobą, ważne żeby format był duży, ponieważ wykorzystamy prace w kolejnej zabawie). Na stole rozkładamy 4 kredki (czerwoną, zieloną, niebieską, żółtą). Przy dźwiękach piosenki dziecko swobodnie biega po pokoju. Kiedy zatrzymujemy muzykę, dziecko podchodzi do kanapy i losuje kolor (np. zielony). Podbiega do stołu i rysuje na papierze zielone koła – raz duże, raz małe, aż do momentu, gdy muzyka ponownie zacznie grać. Zabawa trwa do momentu, w którym wylosowane zostaną wszystkie kolory.


4. „Jedzie traktor” – zabawa z kartą pracy nr 20. Rozwijanie motoryki małej, wdrażanie do estetycznego wykonania pracy. Rysowanie drogi, po której jedzie traktor oraz kolorowanie konturu traktora.

 

5. „Traktor jedzie w pole” – zabawa ruchowa dźwiękonaśladowcza. Rozwijanie koordynacji ruchowej, ćwiczenie aparatu artykulacyjnego poprzez zabawy dźwiękonaśladowcze. Dziecko zamienia się w traktor. Traktor może się poruszać tylko po liniach oznaczonych np. taśmą na dywanie. Na hasło rodzica:

  • Traktor jedzie w pole! dziecko poruszają się w rytm wystukiwany przez rodzica i naśladuje odgłosy traktora: pach, pach, pach. 

  • Traktor- stop! dziecko się zatrzymuje.


6. „Droga dla traktora” – praca plastyczna. Rozwijanie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, umiejętności poprawnego wypowiadania się pod względem gramatycznym, kształtowanie kreatywności poprzez zabawę. 

Wykorzystujemy pracę „Kolorowe koła i kółeczka”, którą dziecko zrobiło podczas wcześniejszej zabawy. W rytm spokojnej muzyki instrumentalnej rysuje między kołami (polami) drogę dla traktora. Dziecko omawia swoją pracę z rodzicem i może powstałą makietę pola i drogi wykorzystać do zabawy małym traktorem.

Piątek, 8 maja: Skąd się bierze ser?

1. „Krówka Mu" - słuchanie piosenki. Po wysłuchaniu piosenki dziecko odpowiada na pytania:

  • gdzie stoi krówka?

  • kto doi krówkę?

  • co płynie z wymienia krówki?

  • jakie produkty można zrobić z mleka? (masło, ser, śmietana, maślanka)

  • co je krówka?

2. „Skąd się wzięło mleko?” – oglądanie bajki. Rozumienie znaczenia mleka dla zachowania zdrowia. Omawiamy z dzieckiem sposób odżywiania krowy. Prowadzimy również rozmowę na temat wartości odżywczych mleka. Zawiera ono wapń, który buduje nasze kości i zęby.

3. „Tylko nic nie mówcie krowie” – słuchanie fragmentu wiersza H. Szayerowej oraz rozmowa na temat utworu. Zapoznanie z określeniem nabiał.

Nabiał – produkt
smaczny, zdrowy.
Dostajemy go
od krowy.
Tylko nic nie mówcie krowie.
Jak się krowa
o tym dowie,
to się jej
przewróci w głowie
i gotowa
narozrabiać.
I przestanie
nabiał dawać,
czyli:
masło,
mleko,
sery,
i śmietanę
na desery! [...]


Rodzic wyjaśnia dziecku znaczenie określenia nabiał (produkty zrobione z mleka). Demonstruje ilustracje związane z czytanym wierszem: krowę, mleko, masło, sery: biały, żółty, śmietanę. 

4. „Zdrowe jedzenie” – próbowanie produktów zrobionych z mleka. Dziecko rozpoznaje produkty mleczne i podaje ich nazwy: ser biały i żółty, jogurt, śmietana, masło. Próbuje wszystkich artykułów. Przeprowadzamy z dzieckiem rozmowę, dlaczego te produkty trzeba jeść (np. po to, by mieć zdrowe zęby, kości).

5. „Nabiał”- gra memory on-line:

bottom of page